Navrhujeme OSTROV jako zelenou oázu uprostřed ruchu zaneprázdněnosti a chaosu.
Místo, kde se historie setkává se současností. Ostrov respektuje předpokládanou stopu historického hradu. Je parafrází jeho minulé hranice. Zelený ostrov propojuje náměstí a jeho vnitřní prostory. Navrhuje multifunkční prostory s lapidáriem, kde jsou ukryty historické pozůstatky hradu a kvalitní veřejný prostor. V minulosti byl hrad usazen v divoké krajině. V současné době již tato hierarchie není možná navrátit. Navrhujeme tento vztah inverzně obrátit a usadit přírodu dovnitř hradeb jako souvislý systém městské zeleně.
O Stropkovském hradu veřejnost dlouhé roky nevěděla. Dostává se do povědomí díky archeologickým průzkumům, které momentálně probíhají na pozemku. Díky průzkumu lze předpokládat, že výzkum bude pokračovat i v ostatních částech prostoru. V návrhu předpokládáme jejich trasu a doporučujeme je respektovat v maximálním rozsahu.
Hlavním cílem návrhu je citlivě prezentovat historii hradu, zpřístupnit prostory obyvatelům Stropkova, vytvořit multifunkční prostory, které doplní náměstí, navrhnout exteriérové prostory pro odpočinek a v neposlední řadě nabídnout městu možnost zatraktivnit se na mapě turistického ruchu.
Nové konstrukce jsou jednoduše navrženy z tvárnicových bloků pokrytých vrstvou stříkaného betonu. V interiérech jsou podlahy zasypané štěrkem nebo lokálně spevněné dlažbou. Prostory multifunkčního prostoru jsou prolínány stromy v zabudovaných květináčích.
místo: Stropkov, Slovensko
autor: Nikoleta Slováková, Jan Sulzer, Rudolf Nikerle, Kryštof Jireš, Laura Lukáčová
investor: Město Stropkov
soutěž: urbanisticko-architektonická soutěž 2023
ocenění: 1. místo